MALI ZVRKOVI


Join the forum, it's quick and easy

MALI ZVRKOVI
MALI ZVRKOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Moje tri priče
prirodni antibiotici Emptysub svi 01, 2010 11:40 am by sneki32

» Moja druga trudnoća.....
prirodni antibiotici Emptyuto tra 20, 2010 9:32 am by sneki32

» Srce kuca moje bebe.....
prirodni antibiotici Emptyuto oľu 09, 2010 2:40 pm by sneki32

» ostali smo trudni!
prirodni antibiotici Emptysri oľu 03, 2010 2:37 pm by Suzana i Laura

» igre.... kaladont
prirodni antibiotici Emptyned vel 28, 2010 10:51 pm by blankich

» ASOCIJACIJE
prirodni antibiotici Emptyned vel 28, 2010 10:50 pm by blankich

» igra ili-ili
prirodni antibiotici Emptyned vel 28, 2010 10:48 pm by blankich

» Re:PRIJAVAK TERMINA
prirodni antibiotici Emptysub vel 20, 2010 6:20 pm by sneki32

» DANAS SE OSJEČAM.....
prirodni antibiotici Emptyned vel 07, 2010 11:53 pm by enamorada

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Affiliates
free forum


prirodni antibiotici

Go down

prirodni antibiotici Empty prirodni antibiotici

Postaj  lanica pon sij 04, 2010 8:16 pm

Biljna ljekarna

Brojne uobičajene namirnice, cijenjene zbog okusa ili arome, ujedno štite organizam od virusa i bakterija. Samo valja znati koje i kako konzumirati!

Češanj češnjaka, žličica meda, korijen sladića... ti prirodni sastojci, zajedno s drugim biljkama ili tvarima biljnog podrijetla, djeluju poput antibiotika i jačaju obranu organizma. Ipak, prije nego što ih počnemo koristiti, dobro bi bilo posavjetovati se s travarom ili fitoterapeutom.
Echinacea - i protiv psorijaze
Ova biljka može zaustaviti djelovanje virusa i bakterija, ojačati prirodnu obranu i izliječiti upalu. Može biti vrlo djelotvorna kad se pojave prvi simptomi gripe, ali čini se da više ne djeluje kad se bolest razvije.

Zahvaljujući protuupalnom i iscjeljujućem djelovanju dobra je za liječenje vanjskih rana, ugriza ili uboda insekata. Pomaže i u slučaju kožnih bolesti poput egzema ili psorijaze.

Treba je koristiti umjerno jer bi u prevelikim količinama mogla izazvati bolove u zglobovima.

Kako: Koriste se i cvjetovi i korijen - u obliku kapi ili alkoholne otopine.
Češnjak - potiče imunulošku obranu
Podrijetlom sa Srednjeg istoka, ali već raširen po cijelom svijetu, dio je obitelji ljiljana. Češnjak može umrtviti bakterije, viruse, parazite i gljivice.

Glavne osobine ove biljke su imunostimulativno djelovanje, zahvaljujući kojem jača prirodna obrana organizma, te snižavanje krvnog tlaka. Osim toga, češnjak ima i antispastičko djelovanje, odnosno ublažava ili sprečava grčeve u mišićima, te antiseptičko, dakle sprečava infekcije.

Dobar je i protiv želučano-crijevnih infekcija, upala gornjih dišnih puteva (nos i usta) i površinskog dijela kože.

Moguće popratne pojave u slučaju prekomjerne upotrebe su mučnina i povraćanje. Nipošto ga se ne preporučuje uzimati tijekom dojenja jer mijenja okus mlijeka.

Kako: Od češnjaka se koristi glavica s češnjevima, sirovim ili kuhanim. Može se naći i u kapsulama.
Aloe vera - iscjeljuje rane
Ova biljka tropskog podrijetla koristi se protiv bakterija i virusa. Kako bi se ubrzalo izlječenje i spriječile infekcije, može se nanijeti na rane ili opekline jer pospješuje zarastanje i djeluje protuupalno.

Nema kontraindikacija za vanjsku upotrebu, no ne preporučuje se jesti ju u slučaju hemeroida jer bi mogla nadražiti anus. Aloe vera potiče stezanje glatke muskulature, zato je treba izbjegavati u trudnoći i u slučaju upale želučano-crijevnog trakta.

Kako: U pravilu, od aloe se koristi sok, ekstrakt listova.
Bagrem - štiti probavni trakt
Bagrem ili akacija, iz porodice mahunarki, može zaustaviti bakterije i gljivice. Dobar je protiv kašlja i upala, kao i protiv čira na želucu ili crijevima, konjunktivitisa, proljeva i upala zubnog mesa.

U slučaju otvorenih i inficiranih rana može se koristiti ekstrakt bagrema zbog njegova atibakterijskog djelovanja. Nema posebnih kontraindikacija ili popratnih pojava.

Kako: Koriste se svi dijelovi biljke - u čaju, prahu ili u obliku gumaste smole.
Sladić - liječi grlobolju
Sladić ili gospino bilje jedna je od najistraživanijih biljaka na svijetu zbog svog antioksidacijskog, antispastičkog, protuupalnog i antistresnog djelovanja. Ublažava tegobe izazvane čirem i pospješuje iskašljavanje.

Ima blago laksativno djelovanje, snižava razinu šećera u krvi, može smanjiti izlučivanje želučanih sokova i potaknuti stvaranje žuči. Sladić je, stoljećima je to poznato, odličan protiv upala gornjih dišnih puteva jer ublažava simptome prehlade.

Imunomodulator je, odnosno regulira obrambene reakcije organizma potičući rad lijenog imunološkog sustava i smirujući onaj superaktivan. Koristan je i u menopauzi jer kontrolira aktivnost estrogena, glavnih ženskih hormona.

Kako: Nalazi se u kapsulama, čajevima i alkoholnim otopinama.
Pelin - snižava temperaturu
Dobar je protiv bakterija, gljivica i glista. Nanese li se na ranu, može ubrzati zarastanje. Regulira prirodni obrambeni sustav, djeluje protuupalno i antipiretski.

U akutnoj fazi infekcije usta i grla korijen može ublažiti bol. Umjerenom upotrebom mogu se spriječiti moguće smetnje na bubrezima i oštećenja središnjeg živčanog sustava.

Popratne pojave mogu se javiti nakon dugotrajne upotrebe većih količina.

Kako: Od pelina se koriste svi dijelovi: u obliku čaja, ekstrakta za inhalacije ili kapsula.
Propolis - brani od virusa
Njegovo je osnovno djelovanje baktericidno i smatra se pravim prirodnim antibiotikom koji djeluje protiv 28 bakterijskih sojeva. Kako ima i antivirusno djelovanje, dobar je i protiv prehlade.

Izvrstan je za dezinfekciju usta i grla, djeluje protiv gljivica i egzema, koristan je u liječenju ispucale kože, ozeblina i rana. Čini se da pospješuje dijurezu, dakle dobar je protiv otečenosti.

U prodaji se nalazi u različitim oblicima: kapsule, sprej, bezalkoholni sirupi, granule, prah, tablete, alkoholni ekstrakti.
Eukaliptus - ublažava kašalj
Ovo veliko drvo podrijetlom iz Australije dobro je protiv bakterija i gljivica, ali ne treba podcijeniti ni njegovo antipiretsko i antiseptičko djelovanje.

Dokazano je da je učinkovit protiv infekcija gornjih dišnih puteva i mokraćnog trakta. Eukaliptus je vrlo koristan i u liječenju inficiranih rana.

Kako: U pravilu, koristi se u obliku esencijalnog ulja, u prvom redu za inhaliranje. No, u dozi većoj od četiri do pet kapi ulje eukaliptusa postaje toksično. I s čajevima treba biti umjeren jer mogu izazvati grčeve u želucu.
Med - čuva od opasnih mikroorganizama
Postoji mnogo vrsta meda, ovisno o cvijetu biljke s koje su pčele skupljale taj prirodni nektar, pa tako svaki med ima svoje osobine. No, sve vrste imaju antibakterijsko djelovanje jer med sadrži inhibin, snažan antibiotik.

Osim toga, smanjuje kiselost organizma i ublažava kašalj. Zahvaljujući enzimima potiče apetit, olakšava asimilaciju hrane i omogućuje vezivanje kalcija i magnezija u kosti. Med je koristan i za zarastanje rana: njegovo energetsko djelovanje pospješuje razmnožavanje stanica i poboljšava stanje rana i opeklina.

Osim toga, ima i antioksidacijsko djelovanje zahvaljujući tvarima koje mogu zaustaviti djelovanje slobodnih radikala, odgovornih za starenje.

Kako: Stručnjaci savjetuju žličicu meda na dan, bilo koje vrste. No, izbjegavajte pasterizirani med, a na kvaliteti će izgubiti i onaj podvrgnut visokim temperaturama, na primjer u kolačima.
http://www.moda.hr/2324.aspx
lanica
lanica
Admin

Posts : 89
Join date : 27.12.2009

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.