MALI ZVRKOVI


Join the forum, it's quick and easy

MALI ZVRKOVI
MALI ZVRKOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Moje tri priče
tablica dohrane Emptysub svi 01, 2010 11:40 am by sneki32

» Moja druga trudnoća.....
tablica dohrane Emptyuto tra 20, 2010 9:32 am by sneki32

» Srce kuca moje bebe.....
tablica dohrane Emptyuto oľu 09, 2010 2:40 pm by sneki32

» ostali smo trudni!
tablica dohrane Emptysri oľu 03, 2010 2:37 pm by Suzana i Laura

» igre.... kaladont
tablica dohrane Emptyned vel 28, 2010 10:51 pm by blankich

» ASOCIJACIJE
tablica dohrane Emptyned vel 28, 2010 10:50 pm by blankich

» igra ili-ili
tablica dohrane Emptyned vel 28, 2010 10:48 pm by blankich

» Re:PRIJAVAK TERMINA
tablica dohrane Emptysub vel 20, 2010 6:20 pm by sneki32

» DANAS SE OSJEČAM.....
tablica dohrane Emptyned vel 07, 2010 11:53 pm by enamorada

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Affiliates
free forum


tablica dohrane

Go down

tablica dohrane Empty tablica dohrane

Postaj  lanica sri pro 30, 2009 9:19 am

evo pa ako kome treba



Žitarice
1. kukuruzna krupica (griz), kukuruzno brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, proso (6 mj.)
2. pšenično brašno ili krupica(griz), ječam, raž, zob (8 mj.)
3. kruh, dvopek (10 mj.)
4. tjestenina (11 mj.)
5. miješane žitarice, dojenački muesli (12 mj.)

Voće
1. kruške, jabuke (6 mj.)
2. banane, marelice, breskve, šljive, trešnje (7 mj.)
3. agrumi (naranča, grejp, limun) (10 mj.)
4. koštunjavo voće (orah, lješnjak, badem) – mljeveno, kupine, jagode, borovnice, maline (12 mj.)

Povrće
1. mrkva, koraba, tikvice, (6 mj.)
2. krumpir, cikla, mahune, brokula, buća (8 mj.)
3. grašak, repa, rajčica, (9 mj.)
4. kupus, kelj, poriluk (10 mj.)
5. leća, grah špinat, blitva (12 mj.)

Meso
1. bijelo pileće i pureće meso, janjetina
2. teletina, kunić (7 mj.)
3. tamno meso peradi (8 mj.)
4. junetina, govedina (9 mj.)
5. svinjetina, suhomesnati proizvodi, iznutrice (13 mj.)

Riba
1. bijela riba, pastrva (7 mj.)
2. plava riba (13 mj.)

Jaja
1. žumance (10 mj.)
2. bjelance (13 mj.)

Mliječni prozvodi
1. svježi kravlji sir, skuta (11 mj.)
2. jogurt, kiselo mlijeko (11 mj.)
3. vrhnje (12 mj.)
lanica
lanica
Admin

Posts : 89
Join date : 27.12.2009

[Vrh] Go down

tablica dohrane Empty Re: tablica dohrane

Postaj  lanica pon sij 04, 2010 8:13 pm

Privikavanje na prve kašice predstavlja važan korak u životu djeteta, koje je do tada poznavalo samo mlijeko. Prvi zalogaj na žličicu ujedno je i prvi korak prema samostalnoj prehrani, u kojoj dijete više neće ovisiti samo o majčinom mlijeku.

Spremni ste za avanturu zvanu hranjenje kašicom, kojom ćete svojoj bebi otvoriti sasvim novi svijet okusa, mirisa, boja i oblika. S prvim kašicama, u prehranu vašeg djeteta uvodite i prve prehrambene navike. Neka one budu zdrave. Razmislite i o tome da ćete prve dvije godine više vremena provoditi hraneći svoje dijete nego u svim drugim aktivnostima. I to je jaki razlog da se potrudite da oboje u tome uživate.

S novim izazovima privikavanja na žlicu najbolje je početi kada je dijete zdravo i odmorno, i nije jako gladno. S obzirom da nije baš praktično (a ni preporučljivo) gladno dijete učiti na novi oblik hranjenja, pomoći će mali trik: dijete prvo podojite ili nahranite polovicom količine mlijeka koju inače pije. Tako će ono biti zadovoljnije i opuštenije, niti gladno, ali ni do kraja sito, već, naprotiv, zainteresirano za nove izazove u borbi sa žlicom.

Nakon prvih nekoliko žličica i više-manje uspješnih isprobavanja (od kojih se dijete ipak neće previše najesti), obavezno obrok završite mlijekom.

Djetetu su do prvog rođendana potrebna barem dva do tri mliječna obroka dnevno, bilo samostalna, ili u kombinacijama s voćnim ili žitnim kašicama.

Kada početi
Prošla su vremena kada su se djeci već oko 8. tjedna starosti počele davati prve kašice. Više se ne žuri s prvim kašicama. Čeka se vrijeme kada je dijete dovoljno zrelo za novu hranu. Danas se zna da majčino mlijeko (ili hranjenje na bočicu mliječnom formulom) sigurno osigurava potrebnu količinu energije i nutrijenata za rast i razvoj bebe u prvih 6 mjeseci života.

Prije navršenog 4. mjeseca, dojenče refleksno gura svoj jezik prema van kada mu bilo što stavimo u usta. Taj refleks neophodan je za dojenje, a dojenčetu dozvoljava da proguta samo tekućinu. Tek negdje između 4. i 6. mjeseca starosti, refleks se postepeno gubi pa postaje sve vjerojatnije da će kašica pronaći svoj put do želuca. Također, u tom se razdoblju kod većine djece dovoljno razvija mehanizam gutanja, pa ona mogu u ustima premještati hranu od naprijed prema natrag i gutati ju.

Oko 6. mjeseca starosti, crijeva djeteta dovoljno su razvijena da mogu apsorbirati hranjive tvari i selektirati one potencijalno opasne. Između 6. i 7. mjeseca dovoljno se razvijaju i da mogu filtrirati «napade» određenih alergena, što je posebno važno kod djece u čijoj obitelji ima alergija. Ako je netko iz obitelji alergičan na određene namirnice (npr. limun, jagode, ribu, kravlje mlijeko, bjelanjak, med, orahe i orašaste plodove), preporuča se što kasnije početi s uvođenjem potencijalno alergenskih namirnica (čeka se i nakon navršenih 12 mjeseci).

Rast i razvoj djeteta se u prvim mjesecima odvija munjevito, pa negdje između 4. i 7. mjeseca života beba počinje kontrolirati pokrete glave, može sjediti samostalno bez pridržavanja, stavlja predmete u usta, gleda sa zanimanjem kako jedete, pokušava dohvatiti namirnice s kuhinjskog stola i dobiva prve zubiće. Ako beba, unatoč svim vašim naporima da je nahranite mlijekom, ostaje gladna nakon redovitog dojenja i ne dobiva na težini kako bi trebala, uz sve prije navedeno, i to je važan pokazatelj da je vaša beba spremna krenuti u istraživanje novih okusa prvih kašica.

Svjetska zdravstvena organizacija preporuča isključivo dojenje djece do 6. mjeseci starosti te kombinaciju dojenja i druge hrane do dobi od dvije godine. Do 6. mjeseca starosti mjeseci, mlijeko je još uvijek jedina hrana koju beba treba, ali negdje u toj dobi (a može i koji tjedna ranije, ovisno o individualnim karakteristikama djeteta) možete početi s upoznavanjem djeteta sa žličicom. Potrebno je neko vrijeme da se između njih "rodi prijateljstvo". U toj dobi je dovoljno dati 1-2 žličice kašice za privikavanje, uz 4-6 obroka mlijeka na dan. S navršenih sedam do osam mjeseci, nastavlja se s 4-5 obroka mlijeka i 4-5 žlica kašice, koje dajemo jednom do dva puta dnevno. Nakon devet mjeseci, dovoljna su 3-4 obroka mlijeka i 5 žlica kašice dva do tri puta dnevno. U ovom se razdoblju u kašice kombinira i hrana bogata bjelančevinama (meso, žumanjak, riba...). Između deset i dvanaest mjeseci, s 3 glavna obroka i 2 međuobroka koji uključuju najmanje 3 obroka mlijeka, način prehrane djeteta u mnogočemu sliči prehrani odraslih.

Ipak, ne treba smetnuti s uma da se vrijeme zrelosti prihvaćanja nove hrane razlikuje od djeteta do djeteta.

Priprema, pozor, sad
Je li beba spremna otvoriti usta? A vi – spremni na veselje i nered. Krenite u akciju!
Da bi skratili vrijeme pripreme kašica, od velike pomoći mogu vam biti i gotove instant žitne pahuljice (Rižolino, Frutolino, Medolino,...)
Započnite s jednom čajnom žličicom, naravno, bez prisile. Prve kašice pripremajte od pojedinačnih namirnica (tek svakih 4-5 dana ponudite novu namirnicu). Ne miješajte više namirnica međusobno sve dok niste sigurni da je svaku od njih dijete prihvatilo i da nije alergično na nju. Također, prve se kašice ne smiju pretjerano soliti i šećeriti, niti začinjavati jakim začinima.

U Hrvatskoj je uobičajen početak s voćnim kašicama. Prve su na jelovniku jabuke, kruške i banane, koje imaju prirodno slatkasti okus koje dijete voli. Voće se oguli, opere, odstrane mu se koštice. Kašice se pripremaju od svježeg voća, ili se ono kratko kuha na pari (ili u malo vode,) a može se i peći u pećnici. Zatim se propasira ili usitni električnom sjeckalicom u mekanu kašicu. Sa 6-8 mjeseci starosti djeteta, slobodno isprobajte kašice od marelice, breskve i trešnje, a nakon 8. mjeseca u jelovnik možete uvrstiti kašice od jagode, maline i kupine. Agrume (limun, mandarina, naranča, grejp) dodajte kašicama tek nakon 10. mjeseca života djeteta, a ukoliko je netko u obitelji alergičan, čak i kasnije.

Nakon voćnih, bebe se polako počinju privikavati i na povrtne kašice. Najčešće su to juhe i variva od mrkve, špinata i blitve. Povrće se kuha (s malo tekućine ili na pari) i zatim propasira. Slobodno možete dodati malu žličicu maslinovog, sojinog ili suncokretovog ulja, koja poboljšavaju okus, a i dobar su izvor nezasićenih masnih kiselina i vitamina topivih u mastima. Ako se vašoj bebi povrće nikako ne sviđa, u kašicu dodajte mrvicu šećera ili mlijeka koje inače pije. Poznati slatki okus šećera ili miris mlijeka najvjerojatnije će ga navesti da proba još koju žlicu. Između 6. i 8. mjeseca, u kašice se dodaje i krumpir, bundeva, cvjetača, tikvica, brokula, komorač, a nakon 8. mjeseca rajčica i kelj. Mahunarke (grah, slanutak, leća, grašak...), koje su teže probavljive, dodajemo dobro kuhane i pasirane u vrlo malim količinama, i to nakon što dijete navrši 9 mjeseci.

Žitne i mesne kašice
Nakon voća i povrća, vrijeme je da se isprobaju kašice od žitarica na mlijeku. U zemljama zapadne Europe, SAD-a i Kanade uobičajeno je prvo početi baš s ovakvim kašicama. S obzirom da se one pripremaju na mlijeku koje dijete inače piju, djeca ih dobro prihvaćaju, pa ove kašice sve češće postaju prve i u našim krajevima. Koristite li cijela zrna riže, kukuruza ili ječma, namočite ih preko noći, usitnite u električnoj sjeckalici i kuhajte dok ne budu posve mekana. Da bi skratili vrijeme pripreme kašica, od velike pomoći mogu vam biti i gotove instant žitne pahuljice (Rižolino, Frutolino, Medolino,...). Prve žitarice na meniju su riža i kukuruz (i njihove pahuljice), a tek poslije navršenih 6 mjeseci, mogu se davati pšenica i njezini proizvodi (keksi, tjestenina, brašno, kruh ), kao i zob, raž i ječam, koji sadrže gluten.

Kada dijete počne žvakati, umjesto kašica od povrća, možete pripremiti juhe, pa u njih ukuhati sitnu kuhanu tjesteninu, rižu, ili pak kašice poslužiti uz komadiće mekanog kruha i krekere.

Da bi se vaš mališan priviknuo na meso, s navršenih 7 - 8 mjeseci prvo mu ponudite laganu mesnu juhu skuhanu zajedno s povrćem, tjesteninom i žitaricama. Kasnije pripremite pasirano ili usitnjeno (ovisno o mogućnostima žvakanja djeteta) nemasno bijelo pileće i pureće meso, kao i meso kunića i mladu teletinu. Mesne kašice možete kombinirati s raznim povrćem, tjesteninom i rižom, malo ih posoliti i po potrebi dodati žličicu biljnog ulja da bi bile ukusnije. Bijelu ribu, tamno meso peradi, janjetinu i junetinu pripremite na isti način (juha, pasirano meso), ali ponudite tek nakon 8 mjeseci, a plavu ribu, govedinu i svinjetinu tek nakon navršene godine dana. Suhomesnate proizvode izbjegavajte što duže, najmanje do prvog rođendana.

U dobi od navršenih 8 mjeseci djeteta također se možete poigrati i s mliječnim proizvodima (kravlji sir, jogurt), koje možete poslužiti kao samostalan obrok, kao dodatak kašicama od voća (jogurt, sir) ili kašicama od povrća (kiselo vrhnje).

S obzirom da će dijete nakon kašica ožedniti, ponudite mu prokuhanu vodu u šalici ili čaši da ne bi dehidriralo (što je pogotovo važno za ljetnih mjeseci).

Kombinacijama nikad kraja
Kada dijete počne žvakati, umjesto kašica od povrća, možete pripremiti juhe, pa u njih ukuhati sitnu kuhanu tjesteninu ili rižu.
Kada se dijete priviklo na pojedine namirnice, možete pripremati razne kombinacije kašica, a njihovu konzistenciju (gustoću) uskladite s mogućnostima žvakanja djeteta i nicanjem zubi.

Neke dobitne kombinacije kašica su one od:

jabuke, mrkve i rižinih pahuljica
pšeničnih pahuljica i pasirane breskve
tikvica i kukuruzne krupice
jagoda i svježeg kravljeg sira
banana, mlijeka i zobenih pahuljica
komorača, mlijeka i krumpira
mrkve, brokule i bijelog mesa kunića
špinata, piletine i riže
palente i pirjane teletine u umaku
tjestenine s umakom od mljevenog mesa i rajčice
Eksperimentirajte s raznim okusima, upoznajte dijete s raznolikim namirnicama i njihovim kombinacijama, a pristup i mašta su neograničeni.

Strpljivo i bez prisiljavanja, upoznajte svoje dijete s novim oblicima prehrane. Ako baš danas vaša beba ne želi probati novu kašicu, nahranite je s onim što otprije voli i pokušajte ponovo za nekoliko dana. (Ne)omiljenu namirnicu možete "upakirati" u drugačiji okus, primjerice, s malo mlijeka koje dijete poznaje.

Ponekad grimasa na licu vaše bebe ne mora značiti da pripremljenu kašicu ne voli, već da je okusila nešto novo i nepoznato. Zato – jednostavno pričekajte koji trenutak da se dijete prilagodi novom okusu prije nego mu ponudite drugu žlicu.


Autor: Andreja Strelec Dučak
lanica
lanica
Admin

Posts : 89
Join date : 27.12.2009

[Vrh] Go down

tablica dohrane Empty Re: tablica dohrane

Postaj  lanica pon sij 04, 2010 8:20 pm

Postano: pon stu 12, 2007 10:37 pm Naslov: Voće i kalendar dohrane dojenčeta

--------------------------------------------------------------------------------

Nije bez razloga voće prva ne mliječna namirnica kojom se počinje dohrana. Naravno izbor voća usmjeren je prema onom najlakše probavljivom i koje će vrlo rijetko izazvati alergijsku reakciju

Od 4- 6 mjeseci preporuča se:

JABUKA
ImageKvalitetna zrela ali ne prezrela jabuka prvo je voće koje se daje dojenčetu. Dostupna je tijekom cijele godine a učinak na organizam vrlo je povoljan: unose se minerali (kalij, manje natrij), vlakna (pektin) koja zadržavaju vodu, povoljno djeluje na tonus crijeva.
Za početak se daje tek nekoliko žličica, a zatim se unos povećava. Kao prvi obroci pogodne su industrijski pripremljene posebne kašice za dojenčad a kada dijete počinje prihvaćati novi način prehrane (žličica umjesto dude!) daje se svježe dobro usitnjeno voće. Voće se može dodati gotovim mliječnim kašicama (primjerice HUMANA žitne pahuljice) ili kašici od riže odnosno posebnog keksa za dojenčad (bez glutena)

BANANA
Image Sadrži kompleksne šećere kao što je škrob koji polako otpušta energiju Ovo voće sadrži puno kalija i vrlo je pogodno kada je potrebna nadoknada ovog minerala (nakon proljeva). Kalij je mineral stanice a ima važnu ulogu u prolazu glukoze kroz staničnu membranu, a značajan je za pravilan rad živčanog sustava i mišića (manjak kalija ima za posljedicu slabost mišića). Banana se lako priređuje u jednoličnu glatku kašicu bez grudica. Za početak se daju kašice a kasnije nakon 6 mjeseci svježe usitnjeno voće.

KRUŠKA
Image Sadrži dosta šećera i vlakana, povoljno djeluje na rad probavnog sustava. Zbog ugodnog slatkog okusa djeca je rado prihvaćaju već kao prve kašice od navršena 4 mjeseca, a nakon 6 mjeseci daje se usitnjeno svježe voće.

ŠLJIVE
Ova vrsta voća obično se preporuča ako je dijete sklono opstipaciji – stolica je tvrda i teško se eliminira. Šljiva se može također dati u kašici nakon navršenih 4 mjeseca, a kasnije kao svježe usitnjeno voće. I kuhane suhe šljive (kompot) vrlo korisno djeluju na proces probave: tekući dio daje se dojenčetu u količini od oko 100 ml. Kompot se priredi tako da se nekoliko osušenih plodova kuha kroz 5- 6 minuta i pusti ohladiti.

Od 6- 10 mjeseci

MARELICA
Vrlo kvalitetno voće odlikuje se znatnom velikom količinom vitamina C i betakarotena (provitamina A) daje se dojenčetu nešto kasnije zbog mogućnost pojave alergije posebice ako je dijete sklono kožnim promjenama (ekcem - neurodermitis). Kašice se mogu dati u dobi od 7- 8 mjeseci a svježe voće krajem prve godine (nakon 10 mjeseci).

BRESKVA I NEKTARINA
ImageZa ove vrste voća vrijedi slično pravilo kao i za marelice. Ne treba žuriti sa promjenom jer djetetu neće dosaditi uobičajene kašice i ne treba prenaglo uvoditi promjene

Za svako voće koje se daje djetetu treba provjeriti porijeklo ako je to moguće Svakako voće treba dobro oprati zatim mu skinuti koru kako bi unos mogućih štetnih tvari (pesticida bio sveden na najmanju moguću mjeru). Kada se otvara banana treba nastojati ne dodirnuti pulpu rukama koje su dirale koru – treba ih nakon toga dobro oprati. Ne treba kupovati veće količine voća i predugo ga držati u hladnjaku jer ono time gubi na kvaliteti.

Nakon 12 mjeseci

ImageImageVoće koje je vrlo bogato vitaminom C kao što su AGRUMI (naranča limun, grejp) ne smiju se davati prije ove dobi jer u preosjetljive djece može izazvati alergijsku reakciju. Probavni sustav dojenčeta nema još u cijelosti razvijene obrambene mehanizme na razini crijevne sluznice (imunoglobulini A), te je mogućnost alergijske reakcije moguća. Isto vrijedi i za kiwi.
Ovo ukusno voće sadrži puno vitamina C i kalija, povoljno djeluje na obranu organizma ali može, ako se prerano da dojenčetu izazvati nepoželjne i neugodne reakcije (povraćanje !) i druge simptome alergije na hranu.

Nakon navršene dvije godine

ImageU dobi od dvije godine ne postoje posebna ograničenja u izboru voća treba voditi računa o nekim činjenicama posebno glede bobičastog voća (jagode, trešnje ribizli, maline, borovnice, brusnice i slično). Ove vrste voće imaju znatnu vrijednost posebice stoga što uz vitamine obiluju antioksidantima no brzo se kvare treba ih kupovati u malim količinama po mogućnosti iz poznatog izvora. Posebnu pozornost treba posvetiti čišćenju i pranju jer se ne može ljuštiti te treba pregledati i oprati svaku bobicu a na kraju sve zajedno u cjedilu pod tekućom vodom.


Svježe voće ili kašica?

KAŠICA
Industrijski proizvedene kašice za dojenčad mogu dobro poslužiti kao uvod u dohranu zbog nekih pozitivnih svojstava:

* Specijalizirani proizvođači dječje hrane koriste strogo kontrolirane sirovine čak i u fazi kultiviranja – korištenje pesticida u prehrambenim proizvodima za djecu je zakonom zabranjeno.

* Proizvodu je dodan vitamin C
* po svojoj konzistenciji primjereno je prehranu djeteta u ranoj dobi lako je probavljivo i pogodno za prve ne mliječne dojenačke obroke.

* Praktično pakovanje je higijensko i lako za rukovanje. Ako beba je pojede cijeli obrok obično se može čuvati u hladnjaku dobro zatvoren 24 sata ovisno o preporuci proizvođača.


SVJEŽE VOĆE
Svakako treba pri izboru dati prednost svježem sezonskom voću iz, po mogućnosti, poznatoga izvora. Čuvanje u hladnjaku treba ograničiti, a kod pripreme obratiti pozornost na higijenu – pranje, skidanje kore i vrlo pažljivo pranje i čišćenje bobičastog voća.

Predškolsko i školsko dijete

ImageDnevni obrok voća trebao bi postati navika od najranije dobi. Voće se obično uzima kao međuobrok što je korisno. Stručnjaci ne preporučaju konzumiranje voća neposredno nakon jednog od glavnih obroka jer je na taj način njegova iskoristivost manja. Djetetu treba prepustiti izbor voća ili svježeg voćnog soka, jer korisno je i jedno i drugo. Ako dijete odbija pojesti naranču svježe iscijeđeni sok osigurati će mu dnevni unos vitamina.
Mnoga djeca ne vole povrće i ono predstavlja već problem ali voće će većina njih prihvatiti što će im osigurati i unos vlakana i minerala: jedna jabuka, kruška ili nekoliko šljiva ili zdjelica sezonskog bobičastog voća trebalo bi biti dio dnevnog jelovnika
A što je sa ukuhanim voćem – ukusnim pekmezima marmeladama i kompotima naših baka. Osim vitamina C koji se kuhanjem gubi svi drugi pozitivni sastojci voća ostaju a vitamin C se dodaje naknadno. Pšenični kruh sa marmeladom koristan je no nažalost zaboravljeni međuobrok jer djeca više vole ili se već od rane dobi naviknu se na krafne i kroasane (croissant - francusko pecivo sa maslacem). Moderni način ukuhavanja voća provodi se sa znatno manjom količinom šećera voće se ne kuha predugo a da bi proizvod bio gušće konzistencije dodaje mu se pektin. Marmelade i pekmezi mogu biti dodatak i poboljšati okus jela koje djeca vole i mogu biti koristan večernji obrok: palačinke, puding, okruglice sa pekmezom. Naravno dnevni jelovnik mora biti dobro usklađen i osiguran dnevni unos esencijalnih bjelančevina životinjskog porijekla (meso, riba, jaje, sir, mlijeko).

Prim. mr. sc. Ružica Duplančić – Šimunjak, dr. med. pedijatar
lanica
lanica
Admin

Posts : 89
Join date : 27.12.2009

[Vrh] Go down

tablica dohrane Empty Re: tablica dohrane

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.